OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Do konference přišlo celkem 1893 emailů, nejvíce jich poslali Benjamin Herrenschmidt, Andrew Morton a Greg KH.
27. led - 11. úno
Tom Rini napsal:
Protože jsem s Georgem mluvil o pokusu sloučit několik existujících verzí KGDB, a protože jsem si právě přečetl diskuzi Andyho a Jima, založil jsem BitKeeper repozitář (pokud někdo nemůže/nechce používat BitKeeper, rád to přesunu do repozitáře, který na jiném systému založí někdo jiný), který by měl pomoci s koordinací práce.
Teď tam je Amitův kgdb 2.1.0 bez ethernetového patche. Jsou tam také všechny změny pro PPC a obecné věci, na kterých jsem pracoval poslední dobou.
Rád bych, aby tam někdo přesunul ethernetové věci z -mm a aby všichni začlenili své opravy a vylepšení.
Sam Ravnborg navrhl, aby Tom požádal Davea Jonese, jestli by nevytvářel noční snaphoty jako to dělá pro sparse a udev. A Dave Jones řekl: Hmm, to mi připomíná, že skripty na dělání těch snaphotů teď nefungují - od chvíle, co jsem přešel na nový stroj. Opravím je ale. Jestli to chcete přidat do seznamu snapshotů, pošlete mi URL.
Chris Wright se také ptal na BitKeeper adresu a Tom poslal tuto: bk://ppc.bkbits.net/linux-2.6-kgdb. Dave odpověděl: Denní diffy oproti hlavnímu stromu jsou generovány na... http://www.codemonkey.org.uk/projects/bitkeeper/kgdb.
4. úno - 15. úno
Andrey Borzenkov se zeptal, jestli existuje nějaký technický důvod, proč by IPV4 nemohlo být zkompilováno jako modul. Současný kernel se sotva vejde na disketu (i s IDE jako modulem); odstranění IPV4 by pomohlo snížit velikost ještě více. Jan-Benedict Glaw odpověděl, že by bylo velmi složité toho dosáhnout; ale o tom se nikdo moc nebavil. Konverzace se stočila spíše k tomu, proč by někdo používal disketu místo CD.
11. úno - 13. úno
Larry McVoy uvažoval o nasazení ReiserFS pro bkbits, server, který mimo jiné hostuje bitkeeperový strom linuxového kernelu, a zeptal se, jestli někoho napadá nějaký důvod, proč ReiserFS nepoužít. Erik Hensema odpověděl: Pokud BitKeeper používá mnoho malých souborů a/nebo hodně souborů v adresáři, pak je ReiserFS souborovým systémem, který potřebuješ. Ten FS už je nějakou dobu stabilní a neznám žádný důvod, proč ho nepoužívat. Tomas Szepe připojil:
Za poslední dva roky jsme nasadili nějakých 400 linuxových firewallů, které všechny používaly ReiserFS 3.6 pro všechny filesystémy. Ačkoliv některé z těch počítačů běží na hodně divokých místech (podkroví, sklepy, pod postelemi, na veřejných chodbách) a měli jsme i hardwarová selhání, s filesystémy žádné problémy nebyly. S Reiser3 jsme zatím úplně spokojeni.
Zní to jako kousek z nějakého marketingového oddělení, ale i tak jsem myslel, že se informace bude hodit.
Na jiném místě poznamenal Nikita Danilov z ReiserFS týmu: Souběžný BK klon repozitářů jádra je velmi dobrým zátěžovým testem, který používáme při debuggování Reiser4.
Nikdo proti ReiserFS nic neměl.
11. úno - 13. úno
Rusty Russell poslal patch a napsal:
V téměř všech distribucích kernel žádá neexistující moduly, jako třeba "net-pf-10" a podobně. Změna "modprobe -q" na "succeed" je v takovém případě spíš ošklivým hackem a některé konfigurace pak nefungují. Navíc chceme, například kvůli starým aliasům ve fs/char_dev.c, vědět, jestli to neselhalo.
Prostě odstraňte tu debuggovací zprávu, která zaplňuje logy: Správný postup při debuggování problémů s moduly vypadá nějak takto:
echo '#! /bin/sh' > /tmp/modprobe
echo 'echo "$@" >> /tmp/modprobe.log' >> /tmp/modprobe
echo 'exec /sbin/modprobe "$@"' >> /tmp/modprobe
chmod a+x /tmp/modprobe
echo /tmp/modprobe > /proc/sys/kernel/modprobe
Rik van Riel navrhl vložit tohle do adresáře s dokumentací a Alex Goddard odpověděl:
Nenašel jsem vhodné místo, kam to přidat, takže jsem to dal do samostatného souboru. Nejsem si tak úplně jistý, jestli jsem ten patch vygeneroval správně. Ale pomocí -p1 jej lze aplikovat na čistý strom 2.6.3-rc2-bk2, tak by to snad mělo být v pořádku.
Je tam mírně pozměněné znění toho, co psal Rusty na počátku tohoto vlákna.
11. úno - 12. úno
Benjamin Herrenschmidt oznámil patch pro podporu PowerMac G5:
Pokud by to Andrew radši chvíli ponechal v -mm, mohu udělat jeden velký patch pro BK strom - i když tento patch pozastavuje další věci pro PPC64, takže by měl být začleněn co nejdříve (protože řešit konflikty způsobené jinými věcmi by bylo děsné).
Linusovi: Pravděpodobně budeš potřebovat aktualizovaný radeonfb, jak jsem ti říkal. Začnu na tom teď pracovat a patch pošlu zvlášť.
V současné době (2.6.3-rc2) nejde zkompilovat zImage - s tímto patchem to nesouvisí. Prostý vmlinuz, který používá na G5 yaboot, jde bez problémů.
Linus Torvalds kód natáhl do svého stromu a dodal: Neuvědomil jsem si, že celý ten aty/radeon ovladač je nový. Nicméně, to, co jsi poslal, vypadá dost jasně. A až bude hotový ten radeon ovladač, dám ho tam také. Ale chvíli na to napsal:
Ten starý radeon ovladač mi v textovém režimu funguje bez jakýchkoliv úprav. Stabilní obraz - narozdíl od nového, který potřeboval opravy.
Ale když zkusím spustit X, systém natvrdo zamrzne, což by mohl být problém toho starého ovladače. Jakmile budeš mít nový, otestuji ho.
11. úno - 13. úno
Benjamin Herrenschmidt oznámil:
Nový ovladač radeonfb. Pro jistotu však neodstraňuje ten starý, ačkoliv CONFIG_FB_RADEON teď zkompiluje nový.
Také jsem musel přidat prázdnou funkci fb_set_suspend() do fbmem.c (skutečná implementace je v Jamesově stromu a brzy bude i tady). Znamená to, že Power Management na Apple laptopech ještě není úplně v pořádku (dokud nebudou začleněny hlavní opravy fbdev).
Jamesovi: Verze v tvém stromě je také v pořádku, takže až budeš začleňovat své věci, ignoruj těch pár radeonfb diffů, já se o ně postarám.
Linusovi: Tento nový ovladač používá framebuffer_alloc/release, takže pokud stáhneš ten fb sysfs patch, nezapomeň ho nahradit wrapper funkcemi, které dělají jen kmalloc/kfree
James Simmons odpověděl: Není potřeba stahovat ten sysfs patch, protože mám pro ty ovladače nové patche. Právě jsem dokončil práci na ne-PCI zařízeních.
V originálu Kernel Traffic 254 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: